Prekių katalogas

Gerosios bakterijos - mūsų organizmo draugai

Gerosios bakterijos - mūsų organizmo draugai

Gerųjų bakterijų yra įvairių rūšių, bet sveikatai palaikyti svarbiausios yra laktobacilos ir bifidobakterijos (Lactobacillus ir Bifidobaterium). Bifidobakterijos yra labiausiai paplitusi rūšis. 

Mikroorganizmai, pastoviai gyvenantys žmogaus kūne vadinami gerosiomis bakterijomis, o jų visuma - mikrobiota. Bendras šių bakterijų svoris sudarytų apie 2 - 3 kg, o skaičiuojant atskirai - viso apie 90 milijardų vienetų gerųjų bakterijų! Jos užpildo naujagimio organizmą tik gimus, o galutinė mikroflora susiformuoja apie 10 - 13 gyvenimo metus. Gerosios bakterijos atlieka apsauginę funkcija, dalyvauja medžiagų ir energijos apykaitoje. Daugiausia bakterijų randama mūsų žarnyne. Balansas tarp gerųjų ir “blogųjų” mikroorganizmų yra labai svarbus, nes jei svarstykles persveria mūsų organizmui nedraugiškos bakterijos, tai neišvengiamai turi įtakos mūsų sveikatai.

Gerųjų bakterijų rūšys

Gerųjų bakterijų yra įvairių rūšių, bet sveikatai palaikyti svarbiausios yra laktobacilos ir bifidobakterijos (Lactobacillus ir Bifidobaterium). Bifidobakterijos yra labiausiai paplitusi rūšis. Ji sudaro rūgštinę terpę (dalyvauja pieno rūgšties gamyboje), kurioje žūsta dauguma patogeninių mikrooganizmų. Svarbu vaidmenį atlieka ir vaikų gyvenime, nes turi įtakos alergijos maisto produktams atsiradimui. Taip pat jos turi antioksidacinį poveikį, taip saugodamos mūsų organizmą nuo navikinių procesų. Laktobacilos savo ruožtu slopina patogeninių mikroorganizmų augimą. Esant laktobacilų trūkumui žarnyne sparčiai vystosi disbakteriozė. Laktobacilos ypatingai svarbios moters organizmui, nes palaiko normalią lytinių takų florą, užkerta kelią bakterinės vaginozės atsiradimui.

Gerųjų bakterijų veikimas

Bendrai bifidobakterijos, laktobacilos ir enterobakterijos dalyvauja vitamino K, C, B (B1, B2, B5, B6, B7, B9, B12), folinės rūgšties gamyboje, todėl šių vitaminų papildų vartojimas gali būti visai bevertis, jei organizme trūksta gerųjų bakterijų. Žarnyno bakterijų dėka skaidomi nesuvirškinti maisto komponentai - krakmolas, celiuliozė, baltyminės ir riebalinės dalys, taip pat palaikoma vandens ir druskų apykaita. Specialių komponentų dėka, kuriu0s išskiria draugiškos organizmui bakterijos, yra slopinamos patogeninės bakterijos, sukeliančios pūvimo ir rūgimo procesus žmogaus organizme. Žarnyno bakterijos atlieka labai svarbų vaidmenį formuojant vietinį imunitetą, jų dėka palaikomas normalus limfocitų skaičius, o taip pat fagocitų aktyvumas ir imunoglobulino A gamyba. Jų dėka padidinamas žarnyno atsparumas kancerogenams, reguliuojama žarnyno peristaltika.

Kaip išsirinkti gerąsias bakterijas?

Šiais laikas įvairūs preparatai įvardijami kaip probiotikai, tačiau jei produkto sudėtyje nėra nurodyta, kurie konkretūs gerųjų bakterijų štamai yra produkto sudėtyje, tai probiotiku jo vadinti negalime. Tam, kad gerosios bakterijos turėtų naudos mūsų organizmui, tai vartojamame preparate gyvybingų bakterijų turi būti bent jau 10 milijonų kolonijas sudarančių vienetų (1 x 106 KSV). Čia taip pat svarbu atskirti probiotikus ir prebiotikus. Probiotikų sudėtyje yra gyvybingos bakterijos, kurių užduotis įsilieti į organizmo mikroflorą ir iškart atlikti savo funkciją, kai tuo tarpu prebiotikai yra kaip “maistas” jau esančioms organizmo bakterijoms.

Gerosios bakterijos tikrai yra mūsų draugai, tačiau kartais šių draugų kiekis gali būti nepakankamas tam, kad viskas veiktų puikiai. Šiais laikais ir mes patys galime padėti mūsų organizmui palaikyti normalią ir gerai veikiančia mikroflorą.
 

  • Prenumeruokite naujienlaiškį

    Bendraukime Facebook

Powered by ProofFactor - Social Proof Notifications