Prekių katalogas

Cinkas - mažiau žinomas, tačiau labai svarbus mikroelementas

Cinkas - mažiau žinomas, tačiau labai svarbus mikroelementas

Cinkas yra mikroelementas, kuris dalyvauja įvairiose organizmo procesuose, tačiau pats organizme nėra gaminamas ir gaunamas tik su maisto produktais arba papildais.  

Vyrams rekomenduojama per parą gauti 11 mg cinko, o moterims - 8 mg.


Maisto produktai su cinku.

Daugiausia cinko randama moliuskuose (austrės, krabai, omarai, midijos), mėsoje (kiauliena, jautiena, vištiena, kalakutiena), kiaušiniuose, ankštiniuose produktuose (avinžirniai, pupelės), įvairiuose riešutuose ir sėklose, grybuose, pilno grūdo kruopose (bolivinė balanda, avižos, rudieji ryžiai), kai kuriuose daržovėse (burokėliai, kopūstai, šparaginės pupelės, žirniai), pieno produktuose (sūris, varškė, jogurtas, pienas). Geriausiai cinkas pasisavinamas iš gyvulinės kilmės produktų. Daugiausia jo randama austrėse.


Kuo naudingas cinkas?

Jis veikia skydliaukės hormonų aktyvumą, o cinko trūkumas gali lemti šio organo sutrikimus. Cinkas dalyvauja maždaug trijų šimtų įvairių fermentų gamyboje, šie fermentai dalyvauja ne tik virškinimo, bet įvairiuose kituose biocheminiuose organizmo procesuose. Cinkas taip pat svarbus imunitetui, nes aktyvuoja T- limfocitus, pagreitina signalo perdavimą tarp imuninių ląstelių, to pasėkoje išsivysto greita reakciją į patogeną. Tyrimai rodo, kad cinko papildų vartojimas ženkliai sumažina peršalimo ligų trukmę.
                 Odoje lokalizuojasi apie 5 procentus viso organizmo cinko, čia jis dalyvauja kolageno sintezėje, todėl esant jo trūkumui sunkiai gyja žaizdos, formuojasi opos. Nemažai gydomųjų odos tepalų savo sudėtyje turi būtent cinką. Tokia patologija kaip akne taip pat yra susijusi su cinko trūkumu. Cinko trūkumas neigiamai veikia plaukų augimą, čia svarbu paminėti, kad tiek cinko trūkumas, tiek jo perteklius gali lempi stiprų plaukų slinkimą. Vyrų vaisingumui taip pat svarbus cinkas, nes įrodyta, kad nevaisingų vyrų spermoje yra ryškiai mažiau cinko, kuris savo ruožtu skatina spermatozoidų aktyvumą ir jų skaičiaus padidėjimą. O jau susiformavus vaisiui cinkas išlieka taip pat svarbus, nes dalyvauja DNR sintezėje, ląstelių dalijimesi, jo trūkumas gali lemti vaisiaus augimo sulėtėjimą ir netgi persileidimą. Cinkas svarbus kaulų tvirtumui, kremzlių paviršiams, gerai regai. Cinkas padidina jautrumą kvapams ir skoniams. Vitaminas A veikia tik esant normaliam cinko kiekiui.

Trūkumo simptomai.

Dažniausiai trūkumas išsiaiškinamas laboratorinių tyrimų metu, tačiau ryškus cinko sumažėjimas gali pasireikšti sekančiais simptomais: fizinio vystymosi sulėtėjimas, susilpnėjęs imunitetas, plaukų slinkimas, virškinamojo trakto sutrikimai, viduriavimas, lytinio brendimo atsilikimas, hipogonadizmas vyrams, impotencija, odos žaizdos, regos sutrikimai, uždelstas žaizdų gijimas, skonio ir uoslės sutrikimas, svorio kritimas, alerginiai dermatitai, protinės veiklos sutrikimai.

          Cinko atsargos gali būti papildomos daugiau vartojant maisto produktus, kuriuose gausu būtent šio mikroelemento, arba vartojant maisto papildus su cinku. Svarbu atkreipti dėmesį, kad maisto papilde esantis cinko kiekis atitiktų rekomenduojamą paros normą.
  

  • Prenumeruokite naujienlaiškį

    Bendraukime Facebook

Powered by ProofFactor - Social Proof Notifications